Svjetski dan zaštite životinja u PŠ Ivanovu

Autor: Marijana Lazar, 8. 10. 2021.

U ponedjeljak 4. listopada 2021. godine obilježili smo Svjetski dan zaštite životinja kroz integraciju predmeta hrvatski jezik, sat razrednika i tjelesna i zdravstvena kultura.

Cilj nam je bio pobuditi kod učenika svijest o važnosti brige i zaštite životinja jer prema podacima svjetskih organizacija svaki dan nestanu stotine životinjskih vrsta.

Rad smo započeli kroz prezentaciju gdje su učenici kroz igru asocijacija došli do teme dana.  Upoznali su važnost i značenje zaštite životinja te upoznali ugrožene vrste životinja u našoj domovini.

Radili su na tekstovima u svojim čitankama na temu životinja te donosili poruke o važnosti brige. Nakon čitanja, učenici su se kreativno likovno izražavali izrađujući likove životinja.

Upoznali su i nekoliko zanimljivosti iz životinjskog svijeta i o njima razgovarali.

Za kraj su se kroz igru, bacanjem kocke, kretali poput životinja različitim cikličkim kretanjima.

Neke od zanimljivosti dijelimo i s vama:

• Svaki vuk zavija drugačije. To znači da oni mogu prepoznati jedni druge i u najtamnijim noćima.
  • Flamingo može jesti samo ako mu je glava okrenuta naopako (naglavačke).
  • Nilski konj može trčati brže od ljudi, unatoč činjenici da sama njihova koža može biti teška i do pola tone.
  • Krokodil ne može micati jezik i ne može žvakati hranu. Ali zato ima toliko snažnu probavnu kiselinu da može probaviti i čelični čavao.
  • Ljudi, mravi i čimpanze su jedini organizmi koji ratuju.

Učenici i učiteljice RN

SVIBANJ, 2024..pdf