Izvanučionička nastava: Posjet Dječjem kazalištu i Muzeju Slavonije u Osijeku

Autor: Mirna Scheibl, 1. 4. 2019.

Izvanučionička nastava – Posjet Dječjem kazalištu i Muzeju Slavonije u Osijeku, realizirana je 27.ožujka 2019.g. u Osijeku. U provedbi su prisustvovali učenici od 1.do 4.razreda iz OŠ Ante Starčevića Viljevo i svih pripadajućih područnih škola: Ivanovo, Kapelna, Podravska Moslavina i Krčenik.

Nakon dolaska u Osijek, učenici su kod Sportske dvorane Gradski vrt imali odmor za školsku užinu, nakon koje su pošli put kazališta.

,

Učenici su u posjetu Dječjem kazalištu Branka Mihaljevića Osijek prisustvovali predstavi Nezaboravak, režisera Petra Kusa i Urše Adamič. U predstavi je prikazan odnos djeda koji pati od bolesti staračke demencije i njegove unučice Lucije koja uviđa djedove promjene te opasnosti koje se kriju iza njih. Predstava potiče na razmišljanje o djedovima i bakama, lijepim trenutcima koje s njima proživljavamo te probleme i bolesti vezane uz starenje. Premda je predstava bila vrlo emotivna i tužnog završetka, za svakog pojedinog učenika je ovakva umjetnički približena tema prikaza staračkog zaboravljanja bila upečatljiva te vrlo edukativna.

Nakon kazališne predstave, učenici su podijeljeni u dvije skupine te su u pratnji učitelja posjetili izložbu Muzeja Slavonije u Osijeku, trenutnog postava teme ''Zavirimo ispod'' gdje su učenicima na vrlo zanimljiv način voditelji muzeja objasnili izložbene primjerke te ih povezali s životom i radom ljudi u prošlosti.

Druga skupina učenika je za to vrijeme uživala u sladoledu poznate osječke slastičarnice Petar Pan te poslušala povijesne zanimljivosti o osječkoj Tvrđi koju su im učitelji pokušali približiti. Potom su se skupine učenika zamijenile u zadatcima.

Na kraju su svi učenici prošetali do Vodenih vrata osječke Tvrđe, poslušali predstavljene zanimljivosti tijekom šetnje te uz rijeku Dravu i preko dravskog mosta došli do autobusa kojima su se uputili natrag prema svojim školama.

Izvanučionička nastava je bila realizirana kroz 6 nastavnih sati (SR, HJ, HJ PID, TZK i TZK), a zadani cilj i ishodi su u potpunosti realizirani. Ova izvanučionička nastava provedena je u organizaciji OŠ Ante Starčevića Viljevo, a prijevoz autobusom je osigurala tvrtka Krolo turist Našice. Troškove su snosili roditelji učenika. Izvanučionička nastava je protekla u redu, bez problema. Učenici su bili umorni, ali puni dojmova, novih spoznaja i iskustava i jako zadovoljni viđenim i doživljenim.

učitelj Josip Vrban

SVIBANJ, 2024..pdf