Sveti Niko svijetom šeta…-PŠ Ivanovo

Autor: Marijana Lazar, 11. 12. 2019.

U petak, 6. prosinca 2019. smo u našoj školi obilježili blagdan sv. Nikole. U goste su nam došli učenici i učitelji iz PŠ Kapelna.

Integrirali smo nastavne sadržaje: HJ, TZK, LK, MAT, SR te vjeronauka.

Rad smo započeli olujom ideja na pojam sv. Nikole iz koje je nastala umna mapa. Vjeroučiteljica je najavila film o sv. Nikoli gdje smo upoznali njegov život od djetinjstva do starosti.

Uslijedila je sadržajna analiza popraćena slikama koje su pratile tijek događanja u filmu. Učenici su imali zadatak obojati spomenute slike i opisati ih svojim riječima.

Nakon kratke pauze učenici su imali zadatak u paru ispričati priču o sv. Nikoli. Likove u priči, mjesto događanja i naslov su odabirali bacanjem kockice iz čeg su se izrodile vrlo zanimljive i kreativne priče koje su učenici čitali svima u razredu. Tako je sveti Nikola susreo Crvenkapicu ili izgubio darove, stigao na pogrešnu adresu, a čak se našao i na nedjeljnoj nogometnoj utakmici…

Uslijedila je matematička igra. Učenici su se kretali pijunima po matematičkoj stazi, izvlačili zadatke i rješavali ih. Pobjednik je bio učenik koji je točno riješio zadatke i pritom imao sreće u bacanju kockice.

Pri kraju matematičke igre na vratima učionice nam se pojavio sam sv. Nikola i iznenadio svu prisutnu djecu. Kako bi uvjerili sv. Niklu da su dobri i da zavrjeđuju poklone recitirali su, pjevali i plesali. Na kraju ih je sv. Nikola pohvalio i darivao poklonima.

Svi zajedno smo proveli još neko vrijeme u razgovoru i zakusci. Učenici su imali mnoštvo pitanja za Nikolu:

• Kako je izgledala moja čizmica jutros kad si u nju stavljao darove?
  • Poznaješ li Uskrsnog zeca?
  • Jeste li ti i Djed Božićnjak dobri prijatelji?
  • Koliko imaš sobova?

… Kad daruješ, dar ne mjeriš

Veličinom i ljepotom,

Najljepše je kad se u vas stavi

Darak s mnogo, mnogo ljubavi!

učenici i učitelji RN