Dani kruha (PŠ Ivanovo i PŠ Kapelna)

Autor: Mirna Scheibl, 26. 10. 2009.

Učenici i učitelji PŠ Kapelna u suradnji sa PŠ Ivanovo i seoskim domaćinstvom obitelji Ivšić, dana 14. 10. 2009. u PŠ Kapelna su realizirali projektni integrirani nastavni dan prigodne teme: Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje.

Nastavni dan je organiziran prema predviđenom planu i programu kroz 5 nastavnih sati:

1. vjeronauk - vjeroučiteljica Jasmina Matošević motivirala je učenike svih razreda područnih odjela Ivanovo i Kapelna u temu: Kruh - simbol života i duhovne snahe (Djelo milosrđa).

Učitelji Niko Barnjak i Josip Vrban  pokazali su učenicima vrste žitarica, sjeme i vrste i tipove brašna od kojih se nekada i sada pravi kruh. Učiteljica Darija Perić i vjeroučiteljica,  zamijesile su smjesu za izradu kruha od brašna koje su učenici donijeli u školu. One su zorno demonstrirale koji su sve potrebni sastojci i koji je postupak rada u pripremi smjese za izradu kruha.

2. hrvatski jezik - na kojem su učitelji Niko Barnjak, Darija Perić, Josip Vrban i Jasmina Matošević, prema predviđenim sadržajima, obrađivali zadane književne tekstove i pjesmice prigodnih tema.

3. likovna kultura - gdje su učenici u skupinama, po razredima, sa svojim voditeljima-učiteljima, od pripremljene smjese za izradu kruha, stvaralački izražavali svoje ideje ( i bili mali pekari!) prema zadanom motivu: kruh, perec, pletenica, slanac... Tako su modeliranjem realizirali nastavnu jedinicu: Volumen i masa u prostoru - kontrast punog i praznog.

Učenici i učitelji su svoje krušne uratke, u dogovoru s obitelji Ivšić, odnijeli na pečenje u krušnoj peći u njihovom seoskom domaćinstvu. Tamo je ujedno održan i sat tjelesne i zdravstvene kulture s različitim zadacima cikličnih kretanja različitim tempom uz igre i natjecanja. Sat je održao učitelj Josip Vrban.

Zadnji školski sat - vjeronauk - započeo je kratkom scenskom priredbom prigodnog sadržaja (pjesme i recitacije) koju su pripremili učenici Scenske grupe PŠ Kapelna u suradnji s vjeroučiteljicom J. Matošević i učiteljem J. Vrbanom. Uz zahvalu i molitvu Bogu za kruh i plodove zemlje, uslijedilo je druženje i zajedničko blagovanje ispečenih učeničkih krušnih uradaka.

Zahvaljujemo obitelji našeg učenika Marka Ivšića, posebno djedu Ivanu Ivšiću, na suradnji i gostoprimstvu koje nam je i ove godine pružio!

Josip Vrban, učitelj

SVIBANJ, 2024..pdf