Dani zahvalnosti za plodove zemlje.

Autor: Mirna Scheibl, 26. 10. 2009.

Dana 12. listopada 2009.g. učenici PŠ Krčenik obilježili su Dane zahvalnosti za plodove zemlje.

Središnja tema bila je "Kukuruzi se žute", na prijedlog mame Lidvine.

Najprije su nas mame na njivi upoznale kako su naše bake ručno brale kukuruz, sjekle srpom kukuruzovinu i slagale u kube.

Ubrani kukuruz odnijeli smo u košarama i vrećama u razred. Na dan obilježavanja zajedno smo s mamama perušali kukuruz. Baka Marica nam je ispričala kako su se ljudi družili kad je bilo perušalo ili komušanje.

Saznali smo da se koristila cijela biljka. Zrno za hranu ljudima i stoci, stabljikom se također hranila stoka, a na komušini se spavalo.

Zajedno s mamama izrađivali smo cvjetove od kukuruzovine.

Naše mame i bake pripremile su različite specijalitete od kukuruza: proja, kukuruzni kruh, palentu s kiselim kupusom i čvarcima, kukuruzne popečke, kokice... i još puno toga. Sve smo pojeli.

Hranu je blagoslovio naš župnik Josip Kresić.

Tomislava Brajdić, učiteljica

SVIBANJ, 2024..pdf