Pozdrav jeseni i Svjetski dan pješačenja - PŠ P. Moslavina i PŠ Krčenik

Autor: Marijana Lazar, 25. 10. 2021.

U četvrtak, 21. listopada 2021. učenici PŠ Podravska Moslavina i PŠ Krčenik te njihovi učitelji Suzana Nikolić, Josip Vrban, Marija Schweigert i Zdenko Čikara, integriranom nastavom su obilježili Svjetski dan pješačenja i pozdravili jesen u šumi u Krčeniku. Sve aktivnosti planirane su i realizirane u sklopu  eTwinning projekta Živjeti zdravo 3.

U šumi nas je dočekao djelatnik Šumarije Darko Špoljarić. Tijekom šetnje šumom upoznao nas je s osnovnim obilježjima slavonske šume. Govorio je o površinama pod šumom, pošumljavanju i sječi.

Što smo naučili:

• najčešće vrste stabala u našim šumama su hrast lužnjak, obični grab, poljski jasen
  • vrijednost hrasta starog 100 godina je oko 10 000 kuna
  • korist od drveta ( namještaj, parket, građa, ogrjev... )
  • starost šume u Krčeniku je oko 107 godina
  • vrijeme za sječu hrasta je oko 140 godina starosti, jasena 80 godina, a graba 60 godina
  • markacije na stablima, oznake za stabla koja su predviđena za sječu
  • genetska vrijednost hrasta (autohtonog žira) iz našeg zavičaja je velika, zbog istaknutih klimatskih promjena i sve veće dubine podzemnih voda pojedini dijelovi šuma se suše
  • nametnici poput hrastove stjenice čine veliku štetu te je potrebno pravovremeno suzbijati bolesti i širenje štetočina u šumi
  • nabrojati šumske životinje
  • prepoznati neke jestive gljive
  • važnost šume i važnost zaštite šuma i okoliša
  • orijentirati se pomoću prirodnih znakova u šumi
  • važnost veze čovjeka i prirode

Ponavljajući gradivo sa šumarom Darkom pjevali smo jesenske pjesme i lijepo se zabavili.

Po povratku iz šume, na opće veselje učenika, dočekala nas je okrjepa.

Nakon okrjepe rješavajući nastavne listiće ponovili smo sve što smo naučili.

Aktivnosti u šumi završili smo štafetnim igrama u prirodi.

Zahvaljujemo djelatnicima Šumarije koji su nam omogućili dan ispunjen novim spoznajama, učenjem, druženjem i veseljem 😊.

SVIBANJ, 2024..pdf