POKLADE

Autor: Sandra Vrbešić, 24. 2. 2012.

Učenici od 1. do 4. razreda iz P. Mosalvine te njihovi učitelji Zdenko Čikara ,Suzana Nikolić, Valerija Čmelak , Marija Schweigert, Ivana Prispilović  te učiteljica pripravnica Jelena Vidaković, obilježili su pokladne dane integriranim nastavnim danom-POKLADE 20. 2. 2012. godine.

Tema integriranog nastavnog dana bila je- POKLADNI SVATOVI. Učenici su dva tjedna prije realizacije nastavnog dana dobili zadatke( uloga u svatovima: mladenci, kumovi, djeveri, djeveruše itd …) te su uz pomoć roditelja i učitelja, pripremili određenu aktivnost.

Tijek integriranog nastavnog dana :

-12:30-dolazak gostiju

-djeveruše kite goste ružmarinima koje su same izradile

- mladenka i njezini gosti - mala učionica (mladenkini roditelji, kumovi i djeveri)

-dolazak po mladenku ( mladenka kiti mladoženju, kumove, roditelje, djevere)

-13:00- Svatovska povorka kreće kroz selo -barjaktar, djeveri i mladenka, djeveruše i mladoženja,    mladenkini kumovi, mladoženjini kumovi, mladenkini roditelji, mladoženjini roditelji, gosti, konobari i kuhari, svirači i pjevačica.

Malo smo zastali i okrijepili se u Općini P. Moslavina i kod župnika. Mi smo njih zabavili Bećarcem, a oni nas počastili sokom i grickalicama

-14:00- Povratak u školu. Slijedi vjenčanje u učionici (crkva)-uvodna pjesma i molitva ,obred vjenčanja.

-14.20- Nakon vjenčanja slijedi svatovsko veselje u drugoj učionici koju su učenici posebno uredili za tu prigodu.

Vrijedne mame su, kao i obično, donijele kolače i sokove, pa smo se nakon molitve i himne, okrijepili i uz pjesmu naših tamburaša i pjevačice, zabavili.

-15:30 –Konobari su u „ponoć“ na kolicima za posluživanje dogurali mladenačku tortu, koju je napravila naša vrijedna kuharica Ivana ( 2.r.).

Nakon toga, slijedio je ples s mladenkom i darivanje ( čestitke koje su učenici sami izradili).Na kraju je mladenka bacila svoj buket, fotografirali se i svi su sretni i zadovoljni otišli kućama.

Izvor: učiteljica Marija Schweigert

SVIBANJ, 2024..pdf