Proljeće uz rijeku Dravu i Svjetski dan voda

Autor: Robert Matanović, 26. 3. 2012.

Dolazak proljeća i Svjetski dan voda 22.3.2012. učenici  područne škole PŠ. P. Moslavine su obilježili i do rijeke Drave prošetali.

Toga dana u poslijepodnevnu smjenu mali učenici u školu su krenuli, dva školska sata u učionici proveli. Nakon toga prezentaciju o vodama pogledali i razmišljati o vodama stali.

Voda je izvor života, bez nje ne može živjeti krava niti niknuti trava. Čovjek bi se bez vode smežurao i brzo sa planete Zemlje nestao. Učenici mali na znanje su nam dali, što roditelji njihovi o vodi misle i kako se prema njoj odnose. Zaključke smo donijeli, vodu treba čuvati, tuširati se umjesto kupati. Zube pomoću čaše isprati, jer pitke i čiste vode na planeti Zemlji sve je manje.

Nakon toga mape i flomastere smo uzeli i petama vjetra dali, te se do rijeke Drave uputili.

Pored igrališta nogometnog krenuli, putem prirodu analizirali i gradivo ponavljali, bačeno smeće u prirodi fotografirali, sakupljali i o tome razgovarali. Proljeće je u zraku, rode i lastavice u letu, a pupovi na drveću već kreću.

Bake i djedovi u vrtovima rade, usitnjavaju zemlju, ponešto sade i zemljicu glade. Putem smo i s njima razgovarali, fotografirali se i opet gradivo iz prirode i društva ponavljali.

Ni primijetili nismo, a do rijeke Drave već stigli smo. Opet o vodama razgovor vodili smo, a zatim su učenici mape izvadili i risati Dravu stali.

Nakon izložbe radova na svježem zraku,učenici su u kolonu stali i potrčali. Vježbe oblikovanja uradili i mačke i miša se poigrali.

Ozarena lica od igre i zraka čista, Dravskom ulicom kućama su potrčali, znanja nova putem  prepričavati stali kako ne bi zaboravili i  roditeljima sve ispričati znali što su danas u prirodi pokraj rijeke Drave o vodama saznali.

Izvor: Učiteljica Suzana Nikolić

SVIBANJ, 2024..pdf